685PHC850KS
Part Number:
685PHC850KS
Description:
CAP FILM 6.8UF 10% 850VDC AXIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
6.8 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.3 mOhms
Features :
Low ESR, Low ESL
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.634" Dia x 2.323" L (41.50mm x 59.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
850V