224PSB152K2J
Part Number:
224PSB152K2J
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 1.5KVDC RAD
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.22 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.9 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.102" (28.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.673" L x 0.669" W (42.50mm x 17.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
650V
Voltage Rating - DC :
1500V (1.5kV)