754MABA05KHS
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
754MABA05KHS
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.75UF 10% 1.2KVDC RAD
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run
Capacitance :
0.75 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.299" (33.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)