BFC246958104
Part Number:
BFC246958104
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL
Capacitance :
0.1 µF
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.224" W (12.50mm x 5.70mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V