P278CJ473M480A
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
P278CJ473M480A
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.047UF 20% 480VAC RAD
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.047 µF
Dielectric Material :
Paper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing :
0.799" (20.30mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
X1
Size / Dimension :
0.945" L x 0.354" W (24.00mm x 9.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
480V