B32561J1225K000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32561J1225K000
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC 2DIP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2.2 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2-DIP
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.453" L x 0.272" W (11.50mm x 6.90mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V