805PHB700K2R
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
805PHB700K2R
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 8UF 10% 700VDC RADIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
8 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.4 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.969" (50.00mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
700V