BFC236526184
Part Number:
BFC236526184
Description:
CAP FILM 0.18UF 5% 100VDC RADIAL
Capacitance :
0.18 µF
Height - Seated (Max) :
0.571" (14.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V