BFC237662204
Part Number:
BFC237662204
Description:
CAP FILM 0.2UF 5% 630VDC RADIAL
Capacitance :
0.2 µF
Height - Seated (Max) :
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
630V