BFC237662224
Part Number:
BFC237662224
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.22 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
1.102" (28.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
630V