BFC237662623
Part Number:
BFC237662623
Description:
CAP FILM 0.062UF 5% 630VDC RAD
Capacitance :
0.062 µF
Height - Seated (Max) :
0.748" (19.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension :
1.220" L x 0.354" W (31.00mm x 9.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
630V