B32794D8225KZ1
Part Number:
B32794D8225KZ1
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 875VDC RADIAL
Capacitance :
2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11.9 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
0.846" (21.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.240" L x 0.492" W (31.50mm x 12.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
350V
Voltage Rating - DC :
875V