BFC237673473
Part Number:
BFC237673473
Description:
CAP FILM 0.047UF 3.5% 1KVDC RAD
Capacitance :
0.047 µF
Height - Seated (Max) :
0.748" (19.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension :
1.220" L x 0.354" W (31.00mm x 9.00mm)
Tolerance :
±3.5%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)