C20ALGR5680AASK
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
C20ALGR5680AASK
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 68UF 10% 1.4KVDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
68 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.6 mOhms
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
9.803" (249.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
2.953" Dia (75.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
640V
Voltage Rating - DC :
1400V (1.4kV)