C44EKGR6120ZA0J
Part Number:
C44EKGR6120ZA0J
Description:
CAP FILM 120UF 5% 750VDC RADIAL
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
120 µF
Height - Seated (Max) :
7.953" (202.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
440V
Voltage Rating - DC :
750V