SFA44T12.5J388B-00DU
Part Number:
SFA44T12.5J388B-00DU
Description:
CAP FILM 12.5UF 5% 440VAC RADIAL
Capacitance :
12.5 µF
Height - Seated (Max) :
4.000" (101.60mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.160" L x 1.310" W (54.86mm x 33.27mm), Lip
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
440V