306PHC250KS
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
306PHC250KS
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 30UF 10% 250VDC AXIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
30 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.3 mOhms
Features :
Low ESR, Low ESL
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.161" Dia x 2.323" L (29.50mm x 59.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V