315MABA03KHS
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
315MABA03KHS
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 3.15UF 10% 500VDC RAD
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run
Capacitance :
3.15 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.965" (24.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.260" L x 0.591" W (32.00mm x 15.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
500V