332MWS632KL
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
332MWS632KL
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 3300PF 6.3KVDC AXIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
3300 pF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.591" Dia x 1.496" L (15.00mm x 38.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
1000V (1kV)
Voltage Rating - DC :
6300V (6.3kV)