BFC237678114
Part Number:
BFC237678114
Description:
CAP FILM 0.11UF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
0.11 µF
Height - Seated (Max) :
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension :
1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)