F17725183000
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
F17725183000
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1.8UF 10% 630VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
1.8 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.122" (28.50mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
X2
Size / Dimension :
1.634" L x 0.610" W (41.50mm x 15.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
630V