335PHC700K
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
335PHC700K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 3.3UF 10% 700VDC AXIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
3.3 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.9 mOhms
Features :
Low ESR, Low ESL
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.201" Dia x 1.811" L (30.50mm x 46.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
700V