475MHBS55K2H
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
475MHBS55K2H
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
4.7 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8.3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.299" (33.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)