475PHC700K
Part Number:
475PHC700K
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 700VDC AXIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.1 mOhms
Features :
Low ESR, Low ESL
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
1.161" Dia x 2.323" L (29.50mm x 59.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
700V