475PPS700K
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
475PPS700K
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 700VDC AXIAL
Manufacturer :
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
4.7 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.3 mOhms
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.142" Dia x 2.323" L (29.00mm x 59.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
420V
Voltage Rating - DC :
700V