BFC230342394
Part Number:
BFC230342394
Description:
CAP FILM 0.39UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
0.39 µF
Height - Seated (Max) :
0.378" (9.60mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.193" W (12.50mm x 4.90mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
250V