505PHC330KJ
Part Number:
505PHC330KJ
Description:
CAP FILM 5UF 10% 330VDC AXIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.2 mOhms
Features :
Low ESR, Low ESL
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.886" Dia x 1.339" L (22.50mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
330V