505PHC600K
Part Number:
505PHC600K
Description:
CAP FILM 5UF 10% 600VDC AXIAL
Capacitance :
5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.4 mOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.063" Dia x 2.165" L (27.00mm x 55.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
330V
Voltage Rating - DC :
600V