505PHC700K
Part Number:
505PHC700K
Description:
CAP FILM 5UF 10% 700VDC AXIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
5 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.8 mOhms
Features :
Low ESR, Low ESL
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.201" Dia x 2.323" L (30.50mm x 59.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
700V