505PHC850K
Part Number:
505PHC850K
Description:
CAP FILM 5UF 10% 850VDC AXIAL
Capacitance :
5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.4 mOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.496" Dia x 2.165" L (38.00mm x 55.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
850V