BFC230343125
Part Number:
BFC230343125
Description:
CAP FILM 1.2UF 10% 250VDC RADIAL
Capacitance :
1.2 µF
Height - Seated (Max) :
0.441" (11.20mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.256" W (17.50mm x 6.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
250V