BFC230343155
Part Number:
BFC230343155
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL
Capacitance :
1.5 µF
Height - Seated (Max) :
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.287" W (17.50mm x 7.30mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
250V