BFC230343185
Part Number:
BFC230343185
Description:
CAP FILM 1.8UF 10% 250VDC RADIAL
Capacitance :
1.8 µF
Height - Seated (Max) :
0.500" (12.70mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.311" W (17.50mm x 7.90mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
250V