BFC246922474
Part Number:
BFC246922474
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 100VDC RADIAL
Capacitance :
0.47 µF
Height - Seated (Max) :
0.441" (11.20mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V