SFC40T19.5L291K-F
Part Number:
SFC40T19.5L291K-F
Description:
CAP 400VAC 1 3/4" OVAL QC TERM
Capacitance :
19.5 µF
Height - Seated (Max) :
3.030" (76.96mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm)
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
400V