BFC230343684
Part Number:
BFC230343684
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD
Capacitance :
0.68 µF
Height - Seated (Max) :
0.421" (10.70mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
250V