635MABA02KJS
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
635MABA02KJS
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 6.3UF 10% 600VDC RADIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run
Capacitance :
6.3 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.181" (30.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.673" L x 0.866" W (42.50mm x 22.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
320V
Voltage Rating - DC :
600V