635MABA03KJS
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
635MABA03KJS
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 6.3UF 10% 500VDC RADIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run
Capacitance :
6.3 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
500V