SFD52T32L391K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
SFD52T32L391K-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 32UF 3% 520VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
32 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
4.030" (102.36mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
3.660" L x 1.970" W (92.96mm x 50.04mm)
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
520V