683MWS402KN
Part Number:
683MWS402KN
Description:
CAP FILM 0.068UF 10% 4KVDC AXIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.068 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.906" Dia x 1.831" L (23.00mm x 46.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
750V
Voltage Rating - DC :
4000V (4kV)