683PPA252K
Part Number:
683PPA252K
Description:
CAP FILM 0.068UF 2.5KVDC AXIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
Capacitance :
0.068 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11.5 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.807" Dia x 1.339" L (20.50mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
700V
Voltage Rating - DC :
2500V (2.5kV)