BFC230364564
Part Number:
BFC230364564
Description:
CAP FILM 0.56UF 5% 630VDC RADIAL
Capacitance :
0.56 µF
Height - Seated (Max) :
0.642" (16.30mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.331" W (26.00mm x 8.40mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
630V