683PPB630K
Part Number:
683PPB630K
Description:
CAP FILM 0.068UF 10% 630VDC RAD
Applications :
Commutation; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.068 µF
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
630V