BFC230366563
Part Number:
BFC230366563
Description:
CAP FILM 0.056UF 5% 630VDC RAD
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.056 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.386" (9.80mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.492" L x 0.201" W (12.50mm x 5.10mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
630V