BFC230367683
Part Number:
BFC230367683
Description:
CAP FILM 0.068UF 10% 630VDC RAD
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.068 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.406" (10.30mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.492" L x 0.217" W (12.50mm x 5.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
630V