684MABA03KGS
Part Number:
684MABA03KGS
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 500VDC RAD
Applications :
Motor Run
Capacitance :
0.68 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
500V