102PPB202KE
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
102PPB202KE
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1000PF 10% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
Commutation; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
1000 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
700V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)