103MWS402KG
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
103MWS402KG
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 4KVDC AXIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10000 pF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.669" Dia x 1.142" L (17.00mm x 29.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
750V
Voltage Rating - DC :
4000V (4kV)