103PPB162KB
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
103PPB162KB
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 1.6KVDC RAD
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
Commutation; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
10000 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.709" L x 0.394" W (18.00mm x 10.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
650V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)