103PSB302K2G
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
103PSB302K2G
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 3KVDC RAD
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
10000 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
46 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
0.787" (20.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
750V
Voltage Rating - DC :
3000V (3kV)